
Wycieczka na górę Borówkową
Miejsce wyjścia: Lądek-Zdrój, Rynek, węzeł szlaków turystycznych.
Przebieg trasy: Rynek – ul. Słodowa – ul. Krótka – most św. Jana Nepomucena – ul. Klonowa – ul. L. Zamenhofa – Droga Graniczna – Lutynia – Leśna Brama – Skalny Wąwóz, Pomnik Psa Myśliwskiego – Wrzosówka – Młyński Stok, Młyńska Góra – Zadni hora – Borówkowa.
Czas przejścia trasy w jedną stronę: ok. 2 godz. 50 min (z powrotem ok. 2 godz. 30 min)
Długość trasy: 8,2 km Najwyższy punkt (docelowy): szczyt góry Borówkowa 900 m n.p.m.
Różnica wysokości do pokonania: 472 m
Oznakowanie trasy: znaki czerwone szlaku spacerowego – trasy wędrówkowej (okólnej) nr 1.
Dostępność trasy (trudności i bezpieczeństwo): trasa łagodna i dość długa, prowadzi drogami i leśnymi duktami, nieco strome podejście drogą przy granicy na szczyt Borówkowej.
OPIS TRASY
Z płn. – zach. naroża Rynku idziemy ul. Słodową, zaraz w lewo ul. Krótką przez most św. Jana Nepomucena i w prawo ul. Klonową. Za mostkiem na Lutym Potoku w lewo ul. L. Zamenhofa w górę do skrzyżowania z ul. Graniczną, ul. Wolności. Ze skrzyżowania skręcamy w lewo i Graniczna Droga sprowadza nas do doliny Lutego Potoku, po prawej Centrum Konferencji i Rekreacji „Geovita”. W średniowieczu postawiono tu piec do wypalania wapna, a w 1912 r. zaplecze wapiennika przebudowano na pensjonat „Lidia”. W latach 30-tych XX w. urządzono w nim ośrodek szkoleniowy dla młodzieży spod znaku Hitler-Jugend. Po 1945 r. obiekt przejęły na Dom Wczasowy „Wrocławianka” Dolnośląskie Zakłady Gazownicze we Wrocławiu. Widoczny obiekt wybudowany w latach 1986- 96 staraniem całej branży górnictwa naftowego i gazownictwa, pod nazwą „Nad Potokiem” administrowany był przez Dolnośląski Okręgowy Zakład Gazownictwa. Od 2000 r. jest w Turystycznej Sieci Marzeń „Geovita”. Za mostkiem na potoku Obszarniczka, po lewej stronie przy drodze Krucyfiks Metalowy z napisem „FH 1882”. Dalej po lewej Drewniany Krzyż (wys. 3,3 m z metalową figurą ukrzyżowanego Chrystusa umiejscowiony pod Czarnym Urwiskiem). Powyżej Drogi Granicznej, skaliste zbocze Strzybnika, a na nim stare kamieniołomy „Czarne Urwisko” z odkrywką bazaltów nefelinowych, tworzących komin wulkaniczny. W ścianie o wys. do 30 m dobrze widoczne wieloboczne tzw. Słupy Bazaltowe – struktury powstające w trakcie stygnięcia skał wulkanicznych. W kilka minut dochodzimy do pierwszych zabudowań na terenie wsi Lutynia. Po lewej stronie drogi XIX-wieczna zabudowa dawnej sołeckiej zagrody obronnej, po prawej, zaraz za Lutym Potokiem, w lesie zwracają uwagę betonowe elementy ruin dawnej zabudowy kopalni ołowiu „Nowy Filip”.
Wchodzimy na teren Lutyni. Na rozwidleniu w centrum wsi idziemy w lewo dolinką Lutego Potoku. Obok, po prawej, w budynku nr 13 pochodzącym z przełomu XIX/XX w. dawniej mieściła się wiejska szkoła katolicka, po 1945 szkoła podstawowa, po 1975 sklep i świetlica (klub) Gminnej Spółdzielni. Obecnie znajduje się tu Gospodarstwo Agroturystyczne „Lutynia 13′′ i kawiarnia „Skalniak”. Idąc dalej drogą wchodzimy przez Leśną Bramę w Skalny Wąwóz, prowadzący do wsi Wrzosówka. Zaraz po lewej Pomnik Psa Myśliwskiego i miejsce do odpoczynku. Na terenie Wrzosówki, powyżej widoczna górska kaplica pw. św. Karola Boromeusza. Skręcamy w prawo w górę, droga gruntowa widokowa doprowadza nas na Młyńską Górę, do granicy państwowej i niewielkiego węzła szlaków turystycznych oraz miejsca wypoczynkowego. Stąd w lewo, w górę – drogą leśną przygraniczną dochodzimy na Borówkową.
Zwiedzając okolicę warto zatrzymać się w hotelu Rezydencja Grawert znajdującym się zaledwie 6 km od wieży widokowej
Weitere Attraktionen



















